Волонтери – найцінніший ресурс фандрейзингу

Фундація князів благодійників Острозьких заснована в листопаді 1995 року з ініціативи 9-ти громадських організацій Рівненської та Волинської областей. Її місія полягає у розвитку місцевої громади шляхом підтримки громадських організацій, груп активістів, установ, які допомагають людям у самореалізації та забезпеченні їх потреб і законних інтересів.
Завдяки волонтерам Фонд залучає чимале фінансування. Керівник-координатор фандрейзингу – це фізична особа, обмежена в часі: за 8–10 годин зробити можна не багато. Йому потрібна допомога. Під час пошуку ресурсів Фундація Острозьких без добровольців просто би не обійшлася. То ж у нас саме волонтери є головним ресурсом фандрейзингу.

Волонтери проходять три фази росту.
Перша – волонтер-стажер – це той, хто тижнями вивчає чим займається фонд, читає річні звіти, знайомиться з персоналом та офісом, з різними благодійними акціями та чинними проектами. Згодом він заповнює анкету волонтера, вказуючи мотивацію: що хоче досягнути і які подяки чи заохочення отримати.
Друга фаза розвитку волонтерів – волонтер, що працює постійно. До цієї категорії належать ті молоді люди, котрі визначались з напрямом роботи. Працюють вони за графіком або й повний робочий день. Зрозуміло, що вони не є ще працівниками. Приблизно два місяці волонтери проходять випробувальний термін, допоки почнуть виявляти власну професійну активність.
Третя фаза – це волонтери-координатори. Вони зазвичай мають свою ідею чи власний проект. Такий волонтер самостійно планує та виконує проект, а також залучає інших волонтерів до праці. Зрозуміло, що під професійним супроводом і консультуванням.
Щодо віку волонтерів, то немає значення чи це студенти, чи безробітні, чи пенсіонери. Здебільшого, пенсіонери можуть залучити більше фінансування, ніж студенти. Адже студенти мають натхнення, але через молодий вік, мало хто їм довіряє. Пенсіонери, як правило, мають не менше натхнення, але вони ще й наділені досвідом та мають широке коло знайомств. Серед людей пенсійного віку у складі волонтерів переважають військові, службовці, вчителі, працівники культури, лікарі та медсестри.
І ще один момент – волонтери повинні працювати за конкретною системою, яка полягає у повторюваності одних і тих же процесів. Важливо, щоб усі процеси були прописані в інструкціях. До прикладу, якщо Фундація Острозьких поставила 100 благодійних скриньок у м. Рівному, то одна людина повинна затратити більше ста годин, щоб зібрати кошти зі скриньок. Тут без волонтерів не обійтися. Вони повинні працювати за чіткою детальною інструкцією, де прописані усі деталі: “прийди, привітайся, покажи лист про право забирати кошти, запитай відповідального за скриньку, у присутності трьох осіб зірви пломбу, перерахуй кошти та заповни акт, запломбуй скриньку та занеси кошти в банк, де тебе чекатиме бухгалтер Фундації острозьких, після твого дзвінка-попередження”.
Ми також дбаємо про волонтерів та розробили систему винагород для волонтерів. В основі заохочення та подяку беремо інформацію з заповненої волонтером анкети – що їх мотивує до волонтерства і що вони очікують. Винагороди для волонтерів бувають різними: подяки, листи-подяки для ректора, листи-подяки додому, грамоти, можливість безкоштовно брати участь у тренінгах, конференціях чи банкетах, можливість поїхати за кордон на стажування чи навчання. Головне заохочення для молодого волонтера – можливість стати працівником Фонду Острозьких та кар’єрно зростати. Під час другої та третьої стадії розвитку волонтери можуть ходити на зустрічі з бізнесменами і, часто через такі зустрічі, молоді люди швидко влаштовуються на роботу. Щодо пенсіонерів, то їм важливо бути в гурті, бути активно задіяними та корисними громаді.
Головне заохочення для волонтера – можливість самореалізації. Якщо людина хоче проявити себе, а організація пропонує їй досягнути цього, через допомогу іншим людям, то це приносить багато щастя усім.

На замітку:
Волонтери – головний ресурс фандрейзингу.
Волонтери повинні працювати за конкретною системою, яка полягає у повторюваності одних і тих самих процесів. І важливо, щоб усі процеси були прописані в спеціальній інструкції.
Головне заохочення для волонтера – можливість самореалізуватися.

Інтерв’ю взяла Наталія Бордун – Український Католицький Університет